Zmienne lokalne, globalne i tymczasowe – GML
Dodany: 21 stycznia, 2011 | Kategoria: Game Maker(opublikowano na: http://gmclan.org/index.php?czytajart=73)
Zmienne w GM można podzielić na 3 typy: tymczasowe, lokalne i globalne.
Zmienne globalne:
Zmienna globalna to taka, która dostępna jest dla wszystkich obiektów w jednym jej egzemplarzu. GM posiada kilka wbudowanych zmiennych globalnych, np. fps – liczba klatek na sekundę jest jedna dla całej gry. Nie ma innej liczby klatek dla jednego obiektu, innej dla drugiego – z każdego obiektu uzyskamy tą samą wartość w danej chwili.
Własne zmienne globalne poprzedzamy słowem global oraz kropką, po której następuje nazwa tej zmiennej.
Można też użyć słowa globalvar a po nim wypisać zmienną (lub zmienne po przecinku) i nie potrzeba wtedy poprzedzać ich słowem global., niestety zapis taki może nam utrudnić pracę z grą – za tydzień możemy już nie pamiętać, że dana zmienna była globalna, lub lokalna, bo jej zapis o tym nie świadczy – podaję to raczej jako ciekawostkę. Aby oszczędzić sobie nerwów, zawsze pisz global. przed zmienną.
Zmienne globalne od momentu zdefiniowana są dostępne w grze aż do jej wyłączenia i nie resetują swoich wartości gdy zmieniamy plansze.
Zmienne lokalne:
Zmienne lokalne to takie, które istnieją tylko w danej instancji obiektu. W związku z tym, mając na planszy np. 5 obiektów przeciwnik, każdy egzemplarz (instancja) posiada te same zmienne, ale inne wartości. Inaczej mówiąc, ustawiając jakąś własną zmienną z góry wiemy, że zmienna o takiej nazwie w tym obiekcie istnieje – ale każdy egzemplarz tego obiektu może mieć inną wartość. Np. może to być zmienna energia. Na początku (w create) ustawiamy ją w obiekcie przeciwnik na 100, ale przy kolizji z nabojem odejmujemy 10. W tym momencie jeden z egzemplarzy obiektu przeciwnik na planszy może mieć 90 energii, a inny 60. Oba mają zmienną o tej samej nazwie, ale oba posiadają swoją własną (lokalną) wartość.
Tych zmiennych nie poprzedzamy niczym. Musimy je po prostu zdefiniować (czyli podać wartość początkową) przed pierwszym użyciem w warunku, lub operacją matematyczną jak dodawanie, odejmowanie itp. Zmienne lokalne znikają wraz z eventem destroy, lub z końcem planszy (wtedy niszczone są wszystkie obiekty bez opcji persistent, więc ich dane są usuwane).
Zmienne tymczasowe:
Zmienne tymczasowe to takie, które istnieją (jak sama nazwa mówi) tylko przez pewien czas. Używamy ich np. do jakichś tymczasowych obliczeń, czy przypisania pewnych wartości które potrzebujemy w danym kawałku kodu kilka razy (np. odległość między dwoma punktami, na podstawie której wykonane są jakieś akcje) – najczęściej są pewnym rodzajem bufora który pomaga nam przetrzymać coś przez chwilę w pamięci, lub ograniczyć wywołanie jakiejś funkcji aby nie przeciążać gry.
Zmienne tymczasowe mogą działać w dwóch zakresach: całego skryptu, lub klocka z kodem, lub też tylko w bloku kodu (tzn. pomiędzy znakiem { i } na wszystkie jego podbloki). Gdy dany blok, klocek z kodem lub skrypt kończą się, zmienna nie jest więcej dostępna.
Zmienne tymczasowe definiujemy poprzez var, a następnie po spacji nazwa (lub kilka po przecinku). Warto pamiętać, że wartość możemy (i musimy przed użyciem) przypisać im dopiero w kolejnej linijce.
Kolejną ważną rzeczą jest informacja, że zmienna tymczasowa jest dostępna również w instrukcji with pomimo wykonywania kodu w innym obiekcie, tzn. hipotetycznie załóżmy, że mamy obj_obecny i obj_inny i wywołujemy kod w tym drugim za pomocą with:
1 2 3 4 5 6 | var _zmienna; _zmienna = 10; with (obj_inny) { if (x == _zmienna) then {} } |
Jak widać, mamy dostęp do zmiennej tymczasowej, pomimo, że nie należy ona do tego obiektu. W przypadku gdyby była to zmienna lokalna, należało by napisać obj_obecny.zmienna, lub other.zmienna, aby uzyskać wartość zmiennej z pierwszego obiektu w tym drugim, a nie do własnej zmiennej tego drugiego.
Można więc w skrócie powiedzieć, że zmienna tymczasowa jest zmienną o zasięgu globalnym która znika wraz z zakończeniem bloku kodu, lub danego skryptu. Ponieważ kod obiektów jest wykonywany jeden po drugim (chociaż tak szybko, że mamy wrażenie, iż dzieje się to w tym samym momencie), to zmienne te nie przeszkadzają sobie wzajemnie.
Przykładem użycia zmiennej tymczasowej jest np. otworzenie jakiegoś pliku z którego czytamy tekst – potrzebujemy mieć uchwyt na ten plik który zwraca funkcja, ale przecież nie potrzebujemy go przez np. 10 godzin trwania gry, tylko raz, przez ułamek sekundy, gdy odczytujemy plik. W tym przypadku, zmienna tymczasowa dostanie uchwyt na plik, a na końcu danego skryptu zniknie i nie będziemy mieć już na ten uchwyt dłużej dostępu.
Znak _ przed nazwą nie jest potrzebny, ja używam go aby odróżnić te zmienne od lokalnych gdy wracam do kodu po długiej przerwie.
Jeszcze jedna informacja – jeżeli w kodzie wywołamy jakiś skrypt, a zmienna tymczasowa istniała,to będzie ona dostępna również w tamtym skrypcie, więc te zmienne są dziedziczone – tak jak mówiłem, są tymczasowo globalne.
PODSUMOWANIE:
Zmienna globalna: np. global.zmienna = 1; – dla wszystkich obiektów jest to ta sama zmienna, zmieniając ją z jednego obiektu inne odczytają tą nową wartość.
Zmienna lokalna: np. zmienna = 5; – pomimo tej samej nazwy, każda kopia obiektu może mieć inną wartość.
Zmienna tymczasowa np. var _zm; _zm = 5; – nie można się do niej odwołać z innego obiektu i istnieje tylko od miejsca w którym ją zdefiniujemy, do końca okienka w którym aktualnie piszemy kod, lub, jeśli występuje po znaku { do znaku } który tę pierwszą klamerkę zamyka, i nie przechodzi pomiędzy klockami/skryptami itp.
Porównując to z programowaniem obiektowym, zmienna globalna to właściwość klasy statycznej global, lokalna to publiczna właściwość instancji (obiektu) klasy, a tymczasowa to zmienna użyta w metodzie.
Tagi: blok, game, global, globalvar, gml, kodu, maker, var, zmienne 2 komentarze »
Dzięki wielkie. Dopiero zaczynam bawić się Game Makerem i bardzo mi pomogliście.
Zapraszam wiec na http://gmclan.org/ :)